Világító kínai ajtókilincs szakszerű cseréje megfizethető áron

Amikor egy HiSec, Secdoors, netán TerraSec kínai ajtónak a külső/belső kilincse letörik és a kezünkben marad, vagy csak a rugója törik le, amit nem látunk és elkezd lefele lógni, akkor egyértelmű, hogy komplett kilincsgarnitúra-cseréről beszélünk. Ezeknél a kínai ajtóknál változó, hogy meddig bírja törés nélkül a fogantyú-markolat. A HiSec ajtó a legerősebb kivitel köztük.

Budapest területén, non-stop hívhatja zárszervíz vállalkozásunkat, ha kínai ajtó kilincstörésről van szó vagy esetleg zárproblémáról. 34.000 forinttól elérhető az erősebb változatú kilincs komplett felszerelése, cseréje. Itt mindig megkérdezik az ügyfelek, nem tudom miért, hogy akkor kicseréljük-e az egész zárat. Persze azonnal visszakérdezünk, hogy ön azt mondta, csak a kilincs tört el, miért cserélnénk zárat? Tehát a zár ilyenkor nem kerül kicserélésre, csak a külső-belső kilincsgarnitúra, a törésvédő pajzzsal együtt. Olajcserekor sem cserélünk motort, ugyebár.

Miért kerül ennyibe a kínai ajtó kilincs-cseréje, mikor 10 évvel ezelőtt a beszerelés nyolcvanezer forint volt?

Jó a kérdés, de 10 évvel ezelőtt a benzin ára sem ennyi volt, illetve az euró árfolyama sem. Meg kell érteni, hogy mindennek, amit egy szerelő által elvégzett feladatért fizetünk munkadíjköteles, illetve mi igyekszünk olyan anyagot használni, ami minőséget képvisel, erre vállalunk egy év garanciát. A harmincnégyezer forintos költség azért nem egy eget verő összeg (persze, aki ötezer forintot szán rá, az nem a mi partnerünk, és számoljon azzal, hogy körülbelül egy hétig fogja bírni, amit 5000-ért vett, de ez van). Nem minden esetben csak az a probléma, hogy kicseréljük a kilincset és akkor a letörés kipipálva, mert előfordulhat, hogy azért tört le a kilincs, mert szorult az ajtó és a rángatás hatására történt a törés. Ezt pedig házilag nem fogják tudni megcsinálni, hiszen a szakember tudja, hogy hova, mikor, hogyan kell nyúlni és meg is csináljuk a kilincs-csere alkalmával, amennyiben észrevesszük a hibát.

Nyekergés, ropogás, kattogás, eszméletlenül zavaró mindennapi probléma

Pont ezek azok a dolgok, amit egy rosszul beépített kínai ajtó esetében személyesen is tapasztalunk a nyitás, illetve bezárás után. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha WD40-nel vagy valamilyen zsírral, kenőfolyadékkal ellátjuk a zsanért, vagy megnézzük, hogy hol ér össze az ajtó és ott befújjuk, bekenjük, mert erre tökéletes megoldás nincs. A fő probléma, hogy az ajtó eredetileg rosszul lett beépítve, ezért az alkatrészek összeérnek és az adja a kattogó hangot. Illetve a ropogását a zsanérok irányából halljuk, erre a jó öreg WD40 megoldást fog kínálni. Erre a problémára nem szabad szerelőt hívni, felesleges kidobni a 30.000 forintos munkadíjat, hiszen a szerelő is ezt fogja csinálni, de két hét múlva ugyanez történik, folytatódik a ropogás és kattogás.

Zárcsere, de milyet?

Sok szerelőnek az az álláspontja, hogy kínai ajtóba csakis kínait, de mi nem így gondoljuk. A kínai ajtók azért vannak a magyar piacon, mert nagyon mérsékelt árakon kerültek be ide. Annak idején, 15 évvel ezelőtt, már hatvanezer forintért elindult a forgalmazás telepítéssel együtt, de ez ma, 2024-ben 250.000 forintra kerekedett fel, úgyhogy valljuk be, ez egy kínai bejárati ajtóért már elég combos. Ezért az összegért még mindig ugyanazt a kínai lemezajtót kapjuk, mint 10 évvel ezelőtt, tehát semmi biztonság, ugyanaz a vékony lemez, ugyanúgy világít a kilincs, van egy beépített csengő, meg egy dupla zár, aztán kalap, fakabát. Viszont ha meg akarjuk előzni, hogy ne látogassanak meg minket a betörők, amíg házon kívül vagyunk, igenis ne kínait szereltessen be, hanem minőségit, mégpedig izraelit! Ugyanez vonatkozik az új lakásba költözés miatt „megörökölt” kínai ajtó és a kulcselhagyás miatti zárcsere estére.

Vajon mitől is jobb az izraeli, mint a kínai betét?

A kínai zárbetétet azért tudják olcsóbban értékesíteni Magyarországon, mert nagyon kevés összegbe kerül a legyártása, illetve a bekerülése. Csak hogy tisztán lássunk: Kínában, mire elhagyja a gyárat egy olcsó kínai zárbetét maximum két dollárba kerül, azaz hétszáz forint. Ezt Magyarországon továbbértékesítik, 3000-6000 forintért. Viszont az eredeti 700 forinton már a gyártónak is van haszna, kb. a fele, tehát 350 forintért biztonság egyáltalán nem elérhető, ezt tessék megérteni! Ezért sem szerelünk kínai zárbetétet semmilyen ajtóba!

Ellenben az izraeli zárnak igen csak 30 USD fölött van a gyárból kikerülő ára. És erre még rátevődik a mi munkadíjunk, na meg a kiszállás, illetve egyéb adók. Az izraeli zárbetétekben a gyártó különböző minőségi alkatrészeket helyezett, el ilyen például a rozsdamentes henger, a réz ház, illetve az acél csapok, a speciális, rozsdamentes rugók. Az izraeli zárbetétek kulcsainak az alapanyaga is teljesen más anyagból van, továbbá figyeltek a biztonságra is, így speciális, mozgó alkatrészeket helyeztek el a kulcsszárban, ezzel visszatartva a manipulációs zárnyitást. A kínai zárbetét kulcsai még arra sem képesek, hogy normális másolatot lehessen készíteni róluk, ezt szinte mindegyik kulcsmásoló alátámasztja. Úgyhogy tessék megfogadni a jó tanácsot, izraeli zárat tessék beszereltetni a kínai ajtó zárcseréjekor, ami -méret függvényében- 42.000 forinttól érhető el, munkadíjjal együtt!