Cisa zárak kulcsainak lecserélése, ha vásároltunk egy új ingatlant

Nem feltétlenül kell az olasz Cisa zárról beszélnünk, ha zárcserében gondolkodunk, hiszen aki egy kicsit résen van, az tudja, hogy ha új ingatlanvásárlás, akkor az azonnali zárcsere. Kivéve persze, ha még jönnek munkások a lakásba festeni, építeni, klímát szerelni. Itt a helyes kivitelezés az, ha miután levonultak a szakemberek utána zárat cserélünk. Ha már a festő is a szóba került, kössük a lelkére, hogy ne kenje össze-vissza az ajtónak a zárnyelv körüli részét, mert akkor nem fog tudni normálisan működni a Cisa trezorzár, illetve rossz esetben, a festék bele is kerülhet a zárba, ami megakasztja a lamellák rendeltetésszerű használatát. Gondoljuk végig, hogy mit nyerünk, illetve veszítünk, ha nem rendelünk Cisa zárkódolást a zárszerelő szakembertől! Illetve fontos, hogy ennek a műveletnek végrehajtása ne házilag történjen meg, mert a legtöbb esetnél félreértelmezik a YouTube videókat és nagyobb kárt csinálnak, mint amennyit spóroltak volna a szerelő munkadíján!

Miért jobb a Cisa zár átkódolása során az 5 kulcsos kivitelt választani a 3 kulcs helyett?

Ennél az esetnél nem az van, hogy a több a jobb, hanem a több olcsóbb. Igen, jól olvassa, mivel csináltunk egy piackutatást, hogy általában a 3 kulcs nem elég egy család számára, ezért átálltunk az 5 kulcsos helyszíni kódolásra. Ennek nemcsak az az előnye, hogy a megspóroljuk a 2 kulcs másolását (a gyári másolat 8000 Ft /db), ami vagy sikerül vagy nem, mert egyre rosszabb kulcsokat másolnak a szaküzletekben.

Budapest területén általában egy tollas kulcsos Cisa zár átprogramozása kiszállással, anyaggal együtt nálunk 64.000 forinttól elérhető. Az új szett tartalmazza az 5 darab vadonatúj kulcsot, az ügyfél előtt kinyitva. A kulcs mindennapi használatáról csak annyit, hogy ne dobáljuk, figyeljünk a kulcs épségére, mert könnyedén sérülnek a tollszár végén lévő fogak! Tudjuk, hogy kényelmetlen a nadrágzsebben, pláne miután leülünk, vagy a kocsiban összekarcol mindent, de ez legalább biztonsági ajtó, nem úgy mint a kínai HiSec vagy TerraSec.

Mire figyeljünk, miután a szakember elvégezte a Cisa zár átprogramozását?

Egy normális zárszerelő szakember mindent elmond, amit a kódolás kapcsán tudnia kell az ügyfélnek, illetve, hogy mire kell figyelni a jövőben. A legfontosabb, hogy ne csapkodjuk az ajtózárat sem nyitás, sem zárás alkalmával, hiszen kódolható, lamellás szerkezetű a többpontos zár és ha erősebb csapás éri, akár el is tud állítódni, azaz a kulcsok nem fogják nyitni.

A másik, ami nagyon fontos, hogy azok a kulcsok, amik az ügyfél előtt lettek kibontva és ráprogramozva a régi zárszerkezetre, folyamatosan cserélve legyenek a használatot illetően. Fontos, hogy egyszerre és folyamatosan kopjon az 5 kulcs mindegyik oldala, mert ha félreteszünk egy kulcsot, hogy majd jó lesz később és 5 év múlva elővesszük, nem biztos, hogy működni fog, hiszen az nincs hozzákoptatva a zárszerkezethez a többivel szemben. Ezek a kulcsok hosszabbak, mint egy normális kivitelű cilinderkulcs, illetve sérülékenyebbek is, mert a kulcs végén vannak elhelyezve a fogak, bástyák, emelkedések, amik le tudnak törni, el tudnak görbülni, amely így a zárszerkezet meghibásodásához fog vezetni. Karbantartást nem igényel, de egy évben egyszer, ha benyomjuk a kilincses zárnyelvet és egy kis WD40-et fújunk a zár közepébe, majd átforgatjuk többször a kulccsal, már meg is van oldva az éves karbantartás.

Hogyan és mire vonatkozik a garancia, ha a kódolás történik és nem pedig zárcsere?

A rövid válasz az, hogy semmilyen garancia nem vonatkozik a zárprogramozás során, hiszen csak új kulcsokat tanítunk a régi szerkezethez. Ha történik valami, az nem meríti ki a garancia igényeit. Hogy tisztán lássunk: Azért kell átprogramozni például a Cisa tollas ajtózár szerkezetet, mert elhagytuk a kulcsot, netán vettünk egy új lakást, esetleg ellopták a strandon, stb. Viszont olyan alkatrész nem kerül beépítésre, amire garanciát kell vállalni, ezért nincs garancia a kódolásra. Minden esetben átnézzük az ajtót, amikor átprogramozzuk a zárat. Ha akad vagy szorul, netán szükséges a teljes zárcsere, akkor jelezzük, még akkor is, ha nem kérik a cserét. Illetve ha az ajtókereten lévő rudazatok miatt szorul a zárás, azt természetesen grátiszként hozzáigazítjuk az ajtólaphoz.

Egy ilyen kis művelettel az ajtózár élettartamát akár 4-5 évvel meghosszabbíthatjuk. Sajnos ezt a műveletet nem sokan csinálják meg rajtunk kívül, pedig csak 10 percet vesz igénybe maximum. Általában akkor nem vállaljuk a programozást, ha nagyon régi a zárszerkezet, nagyon el vannak kopva az alkatrészek, a lamellák benne. Bár könnyen előfordulhat, hogy az új, sorjás kulcsok átfordulnak, beszorulnak a zárszerkezetbe, miután bezárta az ügyfél az ajtót. Meg kell érteni, hogy egy 15 éves zár esetében nem érdemes, illetve nem is szabad programozást végezni! Itt inkább a teljes szerkezetcsere az új kulcsokkal együtt a célravezetőbb megoldás.